Перейти до основного вмісту

Галина повернулася з крамниці додому і почала розкладати покупки. Несподівано жінка почула дивний галас з кімнати доньки та зятя і вирішила зайти. – Валю, а ти куди це зібралася? – здивовано запитала Галина, побачивши, як невістка пакує одяг у валізи. – Їду я звідси! – зі сльозами на очах відповіла Валя. – Як їдеш? Куди? Що трапилось? – розгубилася Галина. – Ось, погляньте, – Валя безмовно простягнула якогось листа. Галина взяла його, розгорнула і завмерла від побаченого.



Іван привіз наречену Валентину до свого села, до батьківського будинку. Мати зраділа, у тридцять із лишком років син нарешті вирішив одружитися. Нагулявся. Приїхав. Допомога їй буде на старості років.

Будинок повна чаша, мама господиня в будинку. Батька не стало, залишив міцний будинок та велике господарство. Старався все для сім’ї зробити. Тільки от син один, не змогла Галя другого виносити, а потім взагалі завагітніти не змогла. Тяжка робота сільська, господарство велике щоденного догляду потребує без вихідних та відпустки. А потім і сам надірвався, зліг. Галя три роки його доглядала, але все марно. Навчилася тоді Галя і з трактором поводитись і з городами справлятися. Валентина була молода. Років так на десять молодша за Івана, прикинула Галина. Молода, тендітна. Себе згадала Галя, така сама була. Приїхала до чоловіка з валізкою маленькою. Речей кіт наплакав. Але син вибрав, хай живуть. Та й сирота. А може, й краще так. Усі сільські дівчата Валентині заздрили. Відхопила нареченого багатого та гарного. Всі до одної, залицялися до вже одруженого Івана. Тільки він не звертав уваги. З роботи додому біг до дружини, до дітей. Валентина двох синів народила та доньку.

Коли молодшій було п’ять, а старшому десять вирішив Іван із другом у місто податися на заробітки. – Тобі грошей не вистачає? У нас всього повно, – відмовляла мати, – їжа є, дві ваші зарплати, моя пенсія. А господарством хто займатиметься? Я вже багато не можу. – Набридло мені ваше господарство, мамо! Влаштуюся, і сім’ю до міста перевезу. Дітям треба вчитися. Та й будинок продати час. З нами поїдеш. – Іване. У нас школа поряд. – намагалася зупинити чоловіка Валя. – Ти ж міська. От і поїдемо до міста. – Якщо дитячий будинок у місті, то звичайно міська. Адже я не пам’ятаю. Мала була. А як мама? Це ж твоя мама, їй вже потрібна допомога. Та й ми як у місті із трьома дітьми? – Валя навіть сльози крадькома змахнула.

– Все! Не обговорюється. А ти приведи себе в порядок. Важко дивитись. Втомлена, Вимотана. Валя з Галею жили дружно. Галя, пам’ятаючи себе у молодості, шкодувала її. А вже онуки коли пішли, то й зовсім почала оберігати. Іноді можна було подумати, що Валя її дочка. Валя теж полюбила свекруху, навіть майже одразу стала мамою називати. Валя заплакала. – Зібрався? Їдь! Ми подумаємо. – сказала мати. Іван поїхав. Писав листи. Телефонів мобільних ще не було. Приїхав за півроку. Привіз подарунки, грошей трохи залишив і знову на півроку покотив. Його друг, з яким він поїхав, повернувся. А його дружина одного разу розповіла Галі, що син живе у багатої жінки, якій вони робили ремонт. Живе та не працює. Галя вирішила Валі не казати нічого, раптом все не так. Але селом уже поповзли чутки. Якось Валя прийшла сама не своя і почала збирати речі.

– Ти куди? Валя мовчки подала листа. Він більше був схожий на записку. “Валентина. Вибач, але в мене інша. Дім після матері мені дістанеться. Так що не гай часу, їдь. Зможеш ще влаштуватися та дітей підняти. Ось гроші на початок. А далі сама на себе розраховуй. Іван.» – Виїхав він. От хай і живе там. Я вас нікуди не відпущу. Нема чого дітей по чужих кутках тягати. Та я не зможу без вас. Нікуди він вас не вижене. Не дозволю. А одного разу Іван приїхав разом із новою дружиною на новій машині. Не думав він дітей у будинку матері побачити. Не знав, мама не вважала за потрібне повідомити його. Дочка, якій вже виповнилося 12, кинулась до батька, заплакала. Старший син підійшов. Іван хотів його обійняти, а він мовчки взяв сестру і відвів. Середній пішов за ними.

– Зрадник це, а не тато. Пішли. Працювати треба. Іван мовчки спостерігав, як син сів у трактор і поїхав орати картопляне поле позаду будинку. Другий син та дочка годували кроликів. Господарство не поменшало, а навпаки розширилося, кроликів у них раніше ніколи не було. Виросли діти, а він цього не бачив. – А їхня мама де? Одна виїхала, на тебе залишила. – Запитав він у матері. – По собі не суди. Валентина її звуть. Забув? Скоро з роботи прийде. А ви чого нам таку честь надали. Удвох. – Розмова у нас до тебе. – Говори свою розмову і йди, поки Валя не повернулася.

– Ми за тобою приїхали. – А я думала за дітьми. – Мати у дітей є. А тобі краще із сином жити. Продавай свою хату та перебирайся. Разом із господарством та землею багато виручиш. Ми тобі житло купимо поруч. Грошей вистачить. – А дітей куди? Чого мовчиш? – Нехай і Валентина їде до міста. Винайме квартиру. Дітям там можливостей більше. – Можливості є, лише бажання вони не мають. А то давно б поїхали. – Ми тобі повідомили. Думай. Ми і покупця вигідного знайшли. Тільки недовго думай.

– А мені думати немає сенсу. Я тут не господиня. – Ти чого, мамо, таке кажеш? На цей час зайшла Валентина. – Які люди. Валентина за роки, які Іван її не бачив, розцвіла, покращала. Одягнена красиво, у вухах сережки материні, модна стрижка. Від колишньої Валі нічого не залишилося. Красуня. З його новою дружиною в жодне порівняння. Задивився Іван, доки не отримав від своєї нової жінки.

– А гість вже йде. Що треба – сказав. Час йому. Дякую, сину, що матір відвідав, не забув. А вам, красуне, прощавайте. Сподіваюся більше не побачимось. – Ось, матір, телефон. Надумаєш, дзвони. – Іван поклав папірець на стіл і вийшов. Іван приїхав лише на прощання до матері. Валя подзвонила, таки син. Діти вже були дорослі. У старшого вже були свої діти. Діти з ним спілкувалися сухо, як із чужою людиною. А дочка взагалі не підійшла. – Валентина. Діти дорослі. А дім мій. Маю право тут жити. Розлучився. Вирішив перебратися назад. Хочеш – залишайся. А ні, то й не тримаю тебе. Валя мовчки дістала документи з комода. Дім Галина переписала на неї. Там саме стояв той рік, коли Іван написав Валентинові листа. Іван мовчки пішов. Валентина його тримати не стала. З ним її точно нічого не пов’язує. Має дітей, а тепер ще й онуків.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Олена втратила чоловіка. Син Ігор, не приїхавши на похорон, з’явився лише через три дні і з холодною заявою сказав: — Вимітайся з квартири, це квартира батька! Олена, не знайшовши сили сперечатися, вирішила покинути квартиру і повернутися до свого рідного села. Прийшовши до дому, вона стояла на порозі та дивилася на зарослий бур’яном двір. В голові крутилися думки, з чого ж почати все спочатку? На наступний день Олена пішла до магазину, і, повертаючись додому, побачила, як щось зрушилося в кущах біля її будинку.

У Олени помер чоловік, з яким вона прожила 21 рік. Це був її другий шлюб, а перший виявився невдалим. Проживши три з половиною роки, вона не знайшла в ньому нічого хорошого, крім доньки, за яку була вдячна колишньому чоловіку. Майже одразу після весілля він почав вести безвідповідальне життя, стверджуючи, що він ще молодий і не нагулявся. Олені це набридло, вона не так уявляла собі сімейне життя, і вирушила з донькою до батьків. З Ігорем, її другим чоловіком, вона познайомилась на весіллі подруги, коли їй було майже 30. Ігор також був у розлученні. Вражав її своїм серйозним поглядом сірих очей, спокоєм і галантністю. Через рік вони побралися. Вони не мали більше дітей — у неї була донька, а в нього син від першого шлюбу, якого виховувала колишня дружина. Ігор і Олена стали ідеальною парою: обидва життєрадісні, з багатьма спільними інтересами. Ігор швидко порозумівся з донькою Олени, полюбив її і виховував як свою. Вона називала його татом. Ігор ніколи не ображав Олену, вони щиро любили...

Юля зійшла з автобуса і, тримаючи важкі пакунки, попрямувала до рідної оселі. – Я повернулася! – вигукнула вона, відчинивши двері. – Юля, дитино! – всі поспішили їй назустріч. – Ми знали, що ти приїдеш! Ввечері, коли вся родина зібралася за великим обіднім столом, хтось постукав у двері. – Мабуть, сусіди прийшли привітати, – мама стенула плечима і пішла відчиняти. Вона повернулася не сама, а з «відвідувачами». Юля подивилася на людей, які зайшли до кімнати, і не могла повірити своїм очам.

Юля мовчки, з легкою тугою дивилася у вікно автобуса, який відвозив її далеко від рідного краю. На колінах лежала велика картата сумка, яку вона міцно притискала до себе. Дівчина взяла лише найнеобхідніше, але сумка все одно вийшла досить об’ємною. До того ж, бабуся поклала зверху пакет із теплими пиріжками, які наповнювали автобус апетитним ароматом свіжої випічки. Не втримавшись, Юля розстебнула блискавку і дістала два золотистих, рум’яних пиріжки. — Хочеш? — запитала вона хлопця, який, очевидно, зайшов у автобус раніше. Він без зайвих слів поступився їй місцем біля вікна, викликавши в Юлі теплі почуття. — Давай! — відповів він, ковтнувши слину. — Я Юля, — усміхнулася дівчина. — А я Степан. Вступати їдеш? — Так! У нас тут поблизу ні технікуму, ні інституту немає. Тільки на трактористів навчають, а я трактористом бути не можу. — А я теж вступати. Хоча в селі мені подобається, — додав він із легким зітханням. Дорога до міста тривала чотири години, за які вони встигли подружитися. Перед...

Мама запросила мене до себе і оголосила, що двокімнатну квартиру вона залишає моєму братові, а мені віддає стареньку дачу, що залишилася від бабусі. Мій чоловік сказав, що це несправедливо. Але я не стала сперечатися, погодилася і ми почали збирати кошти на ремонт.

Коли мій брат одружився, я вже жила окремо від мами в квартирі мого чоловіка. Мама залишалася сама у своїй двокімнатній квартирі, а брат із дружиною винаймали житло. Через деякий час мама отримала у спадок однокімнатну квартиру і дачу, які залишила їй бабуся. Мама вирішила допомогти братові й повідомила, що віддасть йому свою двокімнатну квартиру, а мені залишиться дача. Вона також сказала, що якщо я догляну її в старості, то однокімнатна квартира теж перейде мені. Я та мій чоловік розуміли, що таке рішення було несправедливим, але я вирішила не сперечатися. Мама завжди робить так, як сама вирішить. Ми взялися за ремонт дачі: збудували простору прибудову, встановили новий паркан, провели воду, опалення, облаштували ванну й туалет. Витратили всі наші заощадження, але тепер у будинку можна було комфортно жити цілий рік. Коли я вже чекала на другу дитину, чоловік запропонував переїхати на дачу. До його роботи було всього 30 кілометрів, діти дихали б свіжим повітрям, а нашу квартиру ми мог...