Перейти до основного вмісту

Марія поверталася додому після відпустки. Вона вже була біля своїх дверей, коли побачила сусідку. – Марієчко, вітаю! Як відпочинок? – привіталася пані Тамара. – Добрий день. Чудово відпочила, – відповіла Марія з посмішкою. – Знаєш, тут тебе шукала якась стривожена жінка, – мовила сусідка. – Не застала тебе, тож залишила мені листа з проханням віддати тобі особисто в руки. – Якого листа? – здивувалася Марія. – Ось, візьми, – Тамара простягнула конверт Марії. – Дякую, – промовила Марія і зайшла до квартири. Марія поставила речі в коридорі, пройшла у вітальню, сіла на диван, розпечатала листа і завмерла від прочитаного.



– Не йдіть за мною! Дайте мені спокій! – говорила Марія Сергіївна, прямуючи на обід, своєму колезі, який раптово почав виявляти до неї симпатію.

Він був не єдиний, хто претендував на її увагу, особливо після того, як вона отримала високу посаду та придбала простору й світлу квартиру. Залишалося лише змінити автомобіль, але це було питанням часу. Проте її особисте життя було для всіх закрите назавжди. Десять років тому Марія Сергіївна пережила болюче розлучення з чоловіком. Він залишив її, обравши іншу, «більш перспективну», як він сам сказав. Її тодішній емоційний стан важко було описати. Підтримувала лише колишня свекруха, яка була ображена на сина. Але Марія відмовилася від її допомоги та підтримки. Натомість їй дуже допомогла близька подруга, яка й спрямувала її на правильний шлях. Живи для себе, заради власного задоволення. І Марія прислухалася. За пів року вона відчула себе впевненіше, і біль у душі вщух. Вона повністю віддалася роботі та кар’єрному розвитку, відвідувала різноманітні тренінги, вивчала сучасні технології у своїй сфері, і результат не забарився.

Керівництво було компетентним і розважливим, і Марія поступово досягла всього, чого хотіла. Тоді ж вона пообіцяла собі, що ніхто й ніколи більше не зазіхне на її жіночу свободу та незалежність. З колишнім чоловіком вона більше не бачилася, добре, що тепер вони жили в різних частинах міста. Зі спільними знайомими припинила будь-яке спілкування: ні його, ні їхнім життям більше не цікавилася. За десять років зі звичайної жінки із непримітною зовнішністю вона перетворилася на дуже привабливу жінку, слідкувала за трендами, відвідувала престижний салон, але завжди зберігала маску неприступності. Для всіх без винятку чоловіків. Подруга Олена зауважувала, що вона занадто сувора. Сім’я все ж потрібна, дитина, жіноче щастя. Вона навіть мала на думці одного лікаря… Але Марія не слухала її. Дитина – це, звичайно, чудово. Але не з її роботою та частими відрядженнями. А чоловік… ні, це виключено!

Повернувшись з відпустки, відпочивши, жінка вже біля під’їзду зустріла сусідку. Сусідка сказала, що їй передали якийсь конверт, якась «засмучена» жінка та просила віддати особисто в руки. – Ось, візьми, я його в себе тримала, поки ти була відсутня, – пояснила сусідка і віддала Марії конверт. – Дякую, – відповіла здивована жінка і зайшла до квартири. Вона чомусь не хотіла його розкривати, від нього віяло чимось неприємним, вона відчувала це майже фізично. Він лежав на тумбочці в коридорі, поки Марія розпаковувала валізу та приводила себе до ладу після подорожі. Нарешті час настав, відкладати було нікуди. Вона прийняла ванну, приготувала собі свою улюблену каву з дрібкою кориці, зручно сіла в крісло та розпечатала конверт, діставши звідти аркуш паперу, написаний поспішним, явно жіночим, почерком із завитками та численними знаками оклику.

Перш ніж почати читати, вона подивилася на підпис в кінці: Ольга Бондаренко. Судячи з прізвища, це дружина її колишнього чоловіка. Сама Марія після розлучення повернула собі дівоче прізвище, і це «Бондаренко» неприємно відгукнулося в голові, нагадавши давні переживання. Вона швидко пробігла очима текст листа, ігноруючи емоційні вигуки. Суть його зводилася до того, що колишнього чоловіка, як виявилося, не стало три роки тому. А вона й гадки не мала! А його мати, її колишня свекруха Ганна Іванівна, залишилася під опікою невістки. «Мама Віктора захворіла, вона дуже слабка, – писала Ольга. – Я доглядала її, як могла. Але зараз я виходжу заміж, переїжджаю в інше місто та продаю квартиру. У мене немає можливості займатися її влаштуванням в будинок для літніх людей. Тобі доведеться це зробити».

Далі йшло наполегливе прохання забрати її на час вирішення цього питання до себе. Вона вивозить старі меблі з дому, потрібен косметичний ремонт у квартирі і взагалі, в неї немає часу її годувати та доглядати. У Марії по щоках покотилися сльози. Вона не плакала вже так давно, що сама здивувалася своїй реакції. Треба ж, розчулилася! Ганну Іванівну вона пам’ятала дуже добре, десять років тому їй не було ще й шістдесяти, добра та привітна жінка. Чому вона раптом стала немічною? Вона одразу зателефонувала Олені, розповіла про прочитане та домовилася з нею поїхати за адресою, вказаною в листі. Але те, що вони побачили в квартирі колишнього чоловіка, їх вразило. Косметичним ремонтом тут явно було не обійтися. «Перспективна» дружина Віктора довела її до такого стану, що тут було потрібне генеральне прибирання та капітальний ремонт.

Але справа була навіть не в цьому. А в тому, в якому стані була Ганна Іванівна. Кімната, більше схожа на комірку, містила в собі металеве односпальне ліжко, стілець, на якому стояв брудний посуд, та стару скриню, мабуть, з її одягом. Постільна білизна нагадувала купу старих ганчірок. Жінка спала, сиве, недоглянуте волосся стирчало в різні боки, а обличчя було землисто-сірого кольору. – Що ви наробили! – вигукнула на Ольгу Олена. – Як ви доглядаєте за нещасною жінкою! А Марія не могла вимовити й слова. Вона лише доторкнулася до руки колишньої свекрухи, і та розплющила очі. Байдужий погляд нічого не виражав, колишню невістку вона не впізнала, довелося нагадати про себе. І тоді Марія відчула легкий стиск руки. – Їй стало гірше після смерті сина, я з нею змучилася! – виправдовувалася Ольга досить різким голосом, але її вже ніхто не слухав, ніби її тут не було.

Марія намагалася поговорити з Ганною Іванівною, а Олена вже кудись телефонувала. Незабаром приїхала швидка допомога. Енергійний чоловік швидко оглянув стареньку, і за півгодини вони вже везли її до лікарні. – До речі, познайомтеся, – сказала Олена, – це мій хороший друг Андрій, а це Марія. Вони лише мимохідь глянули один на одного, вся увага була зосереджена на Ганні Іванівні, яка дорогою періодично засинала від знемоги. У неї виявили сильне виснаження, мабуть, годували її погано. Але в цілому все можна виправити за належного догляду. А поки що курс спостереження та відновлювальні процедури. Марія відвідувала колишню свекруху щодня. Купувала їй фрукти, соки та все необхідне. Постійно спілкувалася з Андрієм Євгеновичем, який згодом попросив називати його просто Андрієм.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Олена втратила чоловіка. Син Ігор, не приїхавши на похорон, з’явився лише через три дні і з холодною заявою сказав: — Вимітайся з квартири, це квартира батька! Олена, не знайшовши сили сперечатися, вирішила покинути квартиру і повернутися до свого рідного села. Прийшовши до дому, вона стояла на порозі та дивилася на зарослий бур’яном двір. В голові крутилися думки, з чого ж почати все спочатку? На наступний день Олена пішла до магазину, і, повертаючись додому, побачила, як щось зрушилося в кущах біля її будинку.

У Олени помер чоловік, з яким вона прожила 21 рік. Це був її другий шлюб, а перший виявився невдалим. Проживши три з половиною роки, вона не знайшла в ньому нічого хорошого, крім доньки, за яку була вдячна колишньому чоловіку. Майже одразу після весілля він почав вести безвідповідальне життя, стверджуючи, що він ще молодий і не нагулявся. Олені це набридло, вона не так уявляла собі сімейне життя, і вирушила з донькою до батьків. З Ігорем, її другим чоловіком, вона познайомилась на весіллі подруги, коли їй було майже 30. Ігор також був у розлученні. Вражав її своїм серйозним поглядом сірих очей, спокоєм і галантністю. Через рік вони побралися. Вони не мали більше дітей — у неї була донька, а в нього син від першого шлюбу, якого виховувала колишня дружина. Ігор і Олена стали ідеальною парою: обидва життєрадісні, з багатьма спільними інтересами. Ігор швидко порозумівся з донькою Олени, полюбив її і виховував як свою. Вона називала його татом. Ігор ніколи не ображав Олену, вони щиро любили...

Юля зійшла з автобуса і, тримаючи важкі пакунки, попрямувала до рідної оселі. – Я повернулася! – вигукнула вона, відчинивши двері. – Юля, дитино! – всі поспішили їй назустріч. – Ми знали, що ти приїдеш! Ввечері, коли вся родина зібралася за великим обіднім столом, хтось постукав у двері. – Мабуть, сусіди прийшли привітати, – мама стенула плечима і пішла відчиняти. Вона повернулася не сама, а з «відвідувачами». Юля подивилася на людей, які зайшли до кімнати, і не могла повірити своїм очам.

Юля мовчки, з легкою тугою дивилася у вікно автобуса, який відвозив її далеко від рідного краю. На колінах лежала велика картата сумка, яку вона міцно притискала до себе. Дівчина взяла лише найнеобхідніше, але сумка все одно вийшла досить об’ємною. До того ж, бабуся поклала зверху пакет із теплими пиріжками, які наповнювали автобус апетитним ароматом свіжої випічки. Не втримавшись, Юля розстебнула блискавку і дістала два золотистих, рум’яних пиріжки. — Хочеш? — запитала вона хлопця, який, очевидно, зайшов у автобус раніше. Він без зайвих слів поступився їй місцем біля вікна, викликавши в Юлі теплі почуття. — Давай! — відповів він, ковтнувши слину. — Я Юля, — усміхнулася дівчина. — А я Степан. Вступати їдеш? — Так! У нас тут поблизу ні технікуму, ні інституту немає. Тільки на трактористів навчають, а я трактористом бути не можу. — А я теж вступати. Хоча в селі мені подобається, — додав він із легким зітханням. Дорога до міста тривала чотири години, за які вони встигли подружитися. Перед...

Мама запросила мене до себе і оголосила, що двокімнатну квартиру вона залишає моєму братові, а мені віддає стареньку дачу, що залишилася від бабусі. Мій чоловік сказав, що це несправедливо. Але я не стала сперечатися, погодилася і ми почали збирати кошти на ремонт.

Коли мій брат одружився, я вже жила окремо від мами в квартирі мого чоловіка. Мама залишалася сама у своїй двокімнатній квартирі, а брат із дружиною винаймали житло. Через деякий час мама отримала у спадок однокімнатну квартиру і дачу, які залишила їй бабуся. Мама вирішила допомогти братові й повідомила, що віддасть йому свою двокімнатну квартиру, а мені залишиться дача. Вона також сказала, що якщо я догляну її в старості, то однокімнатна квартира теж перейде мені. Я та мій чоловік розуміли, що таке рішення було несправедливим, але я вирішила не сперечатися. Мама завжди робить так, як сама вирішить. Ми взялися за ремонт дачі: збудували простору прибудову, встановили новий паркан, провели воду, опалення, облаштували ванну й туалет. Витратили всі наші заощадження, але тепер у будинку можна було комфортно жити цілий рік. Коли я вже чекала на другу дитину, чоловік запропонував переїхати на дачу. До його роботи було всього 30 кілометрів, діти дихали б свіжим повітрям, а нашу квартиру ми мог...