Перейти до основного вмісту

Тетяну Андріївну ховали всім селом. Молоді жінки та літні бабусі витирали сльози хустинками, а чоловіки з журбою схиляли голови. Але найбільше ридала біля могили Соломія. Односельці не могли повірити в щирий плач нареченої: вона плакала, бо не буде кому більше обробляти город і займатися господарством.



Тетяну Андріївну поховали всім селом. Жінки витирали хустинками сльози, а чоловіки зі смутком схиляли голови. Найбільше плакала біля могили Соломія. Односельці не вірили в її сльози: хтось вважав, що вона дійсно кається, а інші думали, що вона шкодує через те, що більше ніхто не буде обробляти город і займатися господарством.

Тетяна Андріївна проживала у мальовничому селі на Буковині. Вона рано овдовіла, і більше заміж не вийшла. Присвятила своє життя вихованню сина Михайлика. Хлопець виріс, відслужив в армії, добряче погуляв і в тридцять років, нарешті, сказав матері, що збирається привести додому невістку. Мати була щаслива — її син знайшов свою долю.

Плакала Соломія по-різному: одні вважали, що це справжнє каяття, а інші думали, що їй сумно через те, що більше нікому буде обробляти город і вести господарство.

Тетяна Андріївна привітно зустріла невістку Соломію, але помітила, що та якось холодно ставиться до її дружби. Спочатку думала, що вона просто скучає за рідною домівкою, але пізніше зрозуміла, що причина була інша — невістка була не дуже товариською. Тетяна Андріївна ніколи не сварилася з Соломією, але між ними не було справжніх розмов. Вона раділа, що молодята ладнали між собою. І коли народилися онуки, Тетяна взяла на себе всю роботу по господарству, поки невістка займалася дітьми. Час минав, внуки підростали, а Тетяна вже звикла до відокремленості Соломії і не звертала на це уваги.

Іноді їй не вистачало людського спілкування, а тут ще й здоров’я стало підводити — ноги почали боліти. Якось до Соломії прийшла її кума Оксана, яка працювала в райсоцзахисті. Коли Соломія пішла на кухню, Оксана розговорилася з Тетяною Андріївною і дізналася про її проблеми зі здоров'ям. Вона запропонувала путівку до санаторію. Тетяна вагалася, бо ніколи не виїжджала за межі рідного села, але, відчуваючи біль, вирішила погодитися.

У санаторії Тетяна познайомилася з людьми різних професій, серед яких було багато інтелігентних, значно молодших за неї. Вона з задоволенням спілкувалася з ними, дізнавалася багато нового, що не знала за все своє життя. Вислухавши їхні розповіді, вона зрозуміла, скільки цікавого існує поза її звичним світом. Це спілкування, а також процедури, допомогли їй забути про біль і повернутися додому абсолютно новою людиною.

По дорозі додому Тетяна зустріла свою стару подругу і не втрималася від поділу враженнями про курорт. Вона розповіла, як молоді дівчата запрошували її на танці, і як чудово було дивитися на них, згадуючи свою молодість.

Коли Тетяна повернулася додому, вона принесла внукам маленькі подарунки і сувеніри для сина та невістки. Але її радощі не були розділені: син усміхався і слухав, а Соломія була мовчазною. Після того, як Тетяна поділилася своїми враженнями, Соломія сказала: «Поїхали на курорти, а от город заросте бур’янами».

Тетяна відчула біль від її слів, і, тихо плачучи, пішла в поле, щоб працювати на городі. На наступний день Соломія зателефонувала до Оксани і попередила її, що більше не хоче, щоб Тетяна їхала в санаторій.

Тетяна почувши це, відчула ще більший смуток. Вона пішла до своєї маленької хати і лягла на ліжко, сильно обнявши подушку.

Через день Соломія, з іронією, сказала сусідці, що Тетяна «звикла до курортного життя». Вечором син знайшов свою матір мертвою в хаті. Лікарі констатували інфаркт. Очевидно, серце не витримало образ і приниження від невістки.

Тетяну Андріївну поховали всією громадою. Жінки витирали сльози, а чоловіки з сумом схиляли голови. Найбільше плакала біля могили Соломія, яка просила вибачення за свою грубість і черствість.

фото ілюстроване

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Олена втратила чоловіка. Син Ігор, не приїхавши на похорон, з’явився лише через три дні і з холодною заявою сказав: — Вимітайся з квартири, це квартира батька! Олена, не знайшовши сили сперечатися, вирішила покинути квартиру і повернутися до свого рідного села. Прийшовши до дому, вона стояла на порозі та дивилася на зарослий бур’яном двір. В голові крутилися думки, з чого ж почати все спочатку? На наступний день Олена пішла до магазину, і, повертаючись додому, побачила, як щось зрушилося в кущах біля її будинку.

У Олени помер чоловік, з яким вона прожила 21 рік. Це був її другий шлюб, а перший виявився невдалим. Проживши три з половиною роки, вона не знайшла в ньому нічого хорошого, крім доньки, за яку була вдячна колишньому чоловіку. Майже одразу після весілля він почав вести безвідповідальне життя, стверджуючи, що він ще молодий і не нагулявся. Олені це набридло, вона не так уявляла собі сімейне життя, і вирушила з донькою до батьків. З Ігорем, її другим чоловіком, вона познайомилась на весіллі подруги, коли їй було майже 30. Ігор також був у розлученні. Вражав її своїм серйозним поглядом сірих очей, спокоєм і галантністю. Через рік вони побралися. Вони не мали більше дітей — у неї була донька, а в нього син від першого шлюбу, якого виховувала колишня дружина. Ігор і Олена стали ідеальною парою: обидва життєрадісні, з багатьма спільними інтересами. Ігор швидко порозумівся з донькою Олени, полюбив її і виховував як свою. Вона називала його татом. Ігор ніколи не ображав Олену, вони щиро любили...

Юля зійшла з автобуса і, тримаючи важкі пакунки, попрямувала до рідної оселі. – Я повернулася! – вигукнула вона, відчинивши двері. – Юля, дитино! – всі поспішили їй назустріч. – Ми знали, що ти приїдеш! Ввечері, коли вся родина зібралася за великим обіднім столом, хтось постукав у двері. – Мабуть, сусіди прийшли привітати, – мама стенула плечима і пішла відчиняти. Вона повернулася не сама, а з «відвідувачами». Юля подивилася на людей, які зайшли до кімнати, і не могла повірити своїм очам.

Юля мовчки, з легкою тугою дивилася у вікно автобуса, який відвозив її далеко від рідного краю. На колінах лежала велика картата сумка, яку вона міцно притискала до себе. Дівчина взяла лише найнеобхідніше, але сумка все одно вийшла досить об’ємною. До того ж, бабуся поклала зверху пакет із теплими пиріжками, які наповнювали автобус апетитним ароматом свіжої випічки. Не втримавшись, Юля розстебнула блискавку і дістала два золотистих, рум’яних пиріжки. — Хочеш? — запитала вона хлопця, який, очевидно, зайшов у автобус раніше. Він без зайвих слів поступився їй місцем біля вікна, викликавши в Юлі теплі почуття. — Давай! — відповів він, ковтнувши слину. — Я Юля, — усміхнулася дівчина. — А я Степан. Вступати їдеш? — Так! У нас тут поблизу ні технікуму, ні інституту немає. Тільки на трактористів навчають, а я трактористом бути не можу. — А я теж вступати. Хоча в селі мені подобається, — додав він із легким зітханням. Дорога до міста тривала чотири години, за які вони встигли подружитися. Перед...

Мама запросила мене до себе і оголосила, що двокімнатну квартиру вона залишає моєму братові, а мені віддає стареньку дачу, що залишилася від бабусі. Мій чоловік сказав, що це несправедливо. Але я не стала сперечатися, погодилася і ми почали збирати кошти на ремонт.

Коли мій брат одружився, я вже жила окремо від мами в квартирі мого чоловіка. Мама залишалася сама у своїй двокімнатній квартирі, а брат із дружиною винаймали житло. Через деякий час мама отримала у спадок однокімнатну квартиру і дачу, які залишила їй бабуся. Мама вирішила допомогти братові й повідомила, що віддасть йому свою двокімнатну квартиру, а мені залишиться дача. Вона також сказала, що якщо я догляну її в старості, то однокімнатна квартира теж перейде мені. Я та мій чоловік розуміли, що таке рішення було несправедливим, але я вирішила не сперечатися. Мама завжди робить так, як сама вирішить. Ми взялися за ремонт дачі: збудували простору прибудову, встановили новий паркан, провели воду, опалення, облаштували ванну й туалет. Витратили всі наші заощадження, але тепер у будинку можна було комфортно жити цілий рік. Коли я вже чекала на другу дитину, чоловік запропонував переїхати на дачу. До його роботи було всього 30 кілометрів, діти дихали б свіжим повітрям, а нашу квартиру ми мог...