Перейти до основного вмісту

Зусилля лікарів виявилися марними. Серце зупинилося. Але раптом, тишу реанімації розірвав крик медсестри: «Сльоза! На щоці сльоза! Він плаче!”


Боляче! Як же боляче … Неможливо дихати … Молодий чоловік хитаючись добрів до лавочки в сквері і присів, намагаючись віддихатися і вгамувати біль, яка розпеченим стрижнем пронизувала все тіло. Але вона не відступала, вгризаючись в кожну клітину.

Чоловік спробував зробити глибокий вдих, але біль завдала ще одного удару і тіло обм’якло … Він уже не побачив людей, що стовпилися навколо, не почув звуків сирени швидкої і голосів лікарів, які поспішають на допомогу.

Світло … Звідки він? Такий м’який і теплий. Де я? Болі немає. Та й тіло таке невагоме. Чоловік намагався озирнутися, але навколо клубочився легкий туман. А потім він побачив собаку … Велика вівчарка йшла до нього, нечутно ступаючи м’якими лапами. І чоловік впізнав його! Це був Грей.

– Привіт, Господар.

-Грей? Ти? Але … як ти мене знайшов? І чому ти розмовляєш зі мною? Я сплю?

– Тут всі можуть розмовляти і розуміти один одного. Ні, Господар, ти не спиш. Ти вмираєш. А я помер вже давно. Там, на тій дорозі, де ти викинув мене з машини.

І чоловік згадав те, що старанно намагався забути всі ці роки. Те страшне і чорне, що душило ночами. Зрада!

– Бачу, що не забув … Пам’ятаєш, як розлютився на мене, старого? Як трясучись від сказу запхав у машину і повіз за місто? Як залишив мене на дорозі і поїхав, не озирнувшись? Пам’ятаєш … А я ж не винен, що постарів і став дратувати тебе.

Пес важко зітхнув і ліг.

– Грей, я був впевнений, що тебе підберуть і ти знайдеш новий будинок!

– Не бреши самому собі, Господар! Так ти заспокоював себе, виправдовуючи те, що зробив. А я … Я довго біг за машиною, але не наздогнав тебе і втратив слід. Старий ніс і хворі лапи підвели мене. Тоді я побрів на колишнє місце і став чекати, коли ти повернешся за мною.

Я вірив, що ти обов’язково повернешся за своїм Греєм. Я вірив тобі і любив так, як можуть любити тільки собаки! І дуже хвилювався, як ти там один, без мене! Нікому принести тобі тапки, розбудити вранці, лизнувши, помовчати з тобою, коли сумно. Але ти все не повертався.

Кожен день я метався уздовж дороги, боячись, що ти не побачиш мене! А потім мене збила машина … Я не відразу помер там, на узбіччі. Знаєш, що я хотів найбільше в ту мить, коли життя йшло з мене? Побачити тебе, почути твій голос і померти, поклавши голову тобі на коліна. Але останній мій подих почула тільки холодна калюжа.

А знаєш, нас тут багато таких: викинутих за непотрібністю, замерзлих на порожніх дачах, заморених голодом, убитих заради забави … Ви, люди, часто буваєте жорстокі. І не хочете думати, що за все доведеться платити!

Чоловік опустився на коліна перед собакою. Тіло знову пронизала біль. Але це була біль від усвідомлення скоєного жаху свого вчинку. Колючі сльози різали очі і не приносили полегшення.

– Прости мене, пес! Вибач!!! Собаки можуть любити і прощати! Прости, хоч я цього і не заслуговую!

Старий пес підійшов до людини. Господаря, якого любив завжди.

– Я пробачив тобі мою смерть. А ось тобі ще рано вмирати. Плач! Твої сльози – твоє спокутування. Я попрошу за тебе. Теплий язик торкнувся щоки, велика лапа накрила руку чоловіка.

– Прощай …

У реанімаційному відділенні лікарі билися за життя молодого чоловіка. Обширний інфаркт. Але всі зусилля були марні. О 18:30 зафіксовано час смерті. Серце зупинилося. Кінець …

Тишу реанімації розірвав крик медсестри: «Сльоза! На щоці сльоза! Він плаче!”.

– Адреналін в серці

– Дефібрилятор

– Розряд

– Ще розряд

Рівна лінія на екрані монітора здригнулася і вигнулась слабкою, але життєствердною дугою …

Через місяць молодий чоловік стояв на порозі клініки. Він живий і навіть осінній дощ не може зіпсувати щастя повернення. Його порятунок лікарі називали не інакше, як дивом! Вийшовши за ворота лікарні, чоловік неспішно попрямував в сторону будинку. Він йшов, заглиблений у свої думки, коли під ноги йому викотився брудний і мокрий клубок, який виявився щеням.

-Привіт малий! Ти чий?

Весь зовнішній вигляд щеняти говорив про те, що він нічий і відчайдушно потребує допомоги. Чоловік підняв малюка з землі, сунув за пазуху і дбайливо поправив вухо.

– Ходімо додому, … Грей!

Старий пес, оточений легким білим туманом, поклав голову на лапи, стомлено зітхнув і прикрив очі. Він врятував в людині Людину!

Лія Тимоніна


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Олена втратила чоловіка. Син Ігор, не приїхавши на похорон, з’явився лише через три дні і з холодною заявою сказав: — Вимітайся з квартири, це квартира батька! Олена, не знайшовши сили сперечатися, вирішила покинути квартиру і повернутися до свого рідного села. Прийшовши до дому, вона стояла на порозі та дивилася на зарослий бур’яном двір. В голові крутилися думки, з чого ж почати все спочатку? На наступний день Олена пішла до магазину, і, повертаючись додому, побачила, як щось зрушилося в кущах біля її будинку.

У Олени помер чоловік, з яким вона прожила 21 рік. Це був її другий шлюб, а перший виявився невдалим. Проживши три з половиною роки, вона не знайшла в ньому нічого хорошого, крім доньки, за яку була вдячна колишньому чоловіку. Майже одразу після весілля він почав вести безвідповідальне життя, стверджуючи, що він ще молодий і не нагулявся. Олені це набридло, вона не так уявляла собі сімейне життя, і вирушила з донькою до батьків. З Ігорем, її другим чоловіком, вона познайомилась на весіллі подруги, коли їй було майже 30. Ігор також був у розлученні. Вражав її своїм серйозним поглядом сірих очей, спокоєм і галантністю. Через рік вони побралися. Вони не мали більше дітей — у неї була донька, а в нього син від першого шлюбу, якого виховувала колишня дружина. Ігор і Олена стали ідеальною парою: обидва життєрадісні, з багатьма спільними інтересами. Ігор швидко порозумівся з донькою Олени, полюбив її і виховував як свою. Вона називала його татом. Ігор ніколи не ображав Олену, вони щиро любили...

Юля зійшла з автобуса і, тримаючи важкі пакунки, попрямувала до рідної оселі. – Я повернулася! – вигукнула вона, відчинивши двері. – Юля, дитино! – всі поспішили їй назустріч. – Ми знали, що ти приїдеш! Ввечері, коли вся родина зібралася за великим обіднім столом, хтось постукав у двері. – Мабуть, сусіди прийшли привітати, – мама стенула плечима і пішла відчиняти. Вона повернулася не сама, а з «відвідувачами». Юля подивилася на людей, які зайшли до кімнати, і не могла повірити своїм очам.

Юля мовчки, з легкою тугою дивилася у вікно автобуса, який відвозив її далеко від рідного краю. На колінах лежала велика картата сумка, яку вона міцно притискала до себе. Дівчина взяла лише найнеобхідніше, але сумка все одно вийшла досить об’ємною. До того ж, бабуся поклала зверху пакет із теплими пиріжками, які наповнювали автобус апетитним ароматом свіжої випічки. Не втримавшись, Юля розстебнула блискавку і дістала два золотистих, рум’яних пиріжки. — Хочеш? — запитала вона хлопця, який, очевидно, зайшов у автобус раніше. Він без зайвих слів поступився їй місцем біля вікна, викликавши в Юлі теплі почуття. — Давай! — відповів він, ковтнувши слину. — Я Юля, — усміхнулася дівчина. — А я Степан. Вступати їдеш? — Так! У нас тут поблизу ні технікуму, ні інституту немає. Тільки на трактористів навчають, а я трактористом бути не можу. — А я теж вступати. Хоча в селі мені подобається, — додав він із легким зітханням. Дорога до міста тривала чотири години, за які вони встигли подружитися. Перед...

Мама запросила мене до себе і оголосила, що двокімнатну квартиру вона залишає моєму братові, а мені віддає стареньку дачу, що залишилася від бабусі. Мій чоловік сказав, що це несправедливо. Але я не стала сперечатися, погодилася і ми почали збирати кошти на ремонт.

Коли мій брат одружився, я вже жила окремо від мами в квартирі мого чоловіка. Мама залишалася сама у своїй двокімнатній квартирі, а брат із дружиною винаймали житло. Через деякий час мама отримала у спадок однокімнатну квартиру і дачу, які залишила їй бабуся. Мама вирішила допомогти братові й повідомила, що віддасть йому свою двокімнатну квартиру, а мені залишиться дача. Вона також сказала, що якщо я догляну її в старості, то однокімнатна квартира теж перейде мені. Я та мій чоловік розуміли, що таке рішення було несправедливим, але я вирішила не сперечатися. Мама завжди робить так, як сама вирішить. Ми взялися за ремонт дачі: збудували простору прибудову, встановили новий паркан, провели воду, опалення, облаштували ванну й туалет. Витратили всі наші заощадження, але тепер у будинку можна було комфортно жити цілий рік. Коли я вже чекала на другу дитину, чоловік запропонував переїхати на дачу. До його роботи було всього 30 кілометрів, діти дихали б свіжим повітрям, а нашу квартиру ми мог...